Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (893) z dnia 20.10.2015
Czy w jednym roku kalendarzowym pracownik może otrzymać dwa świadczenia urlopowe?
W marcu br. pracownik wykorzystał 14 dni zaległego urlopu, otrzymując z tego tytułu świadczenie urlopowe. Aktualnie osoba ta przebywa na urlopie bieżącym. Czy powinniśmy wypłacić jej drugie świadczenie urlopowe - tym razem za rok bieżący i czy w takiej sytuacji oba świadczenia będą objęte zwolnieniem z oskładkowania?
W danym roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje jedno świadczenie urlopowe i tylko jedno świadczenie może być objęte wyłączeniem z podstawy wymiaru składek. |
Z pytania wynika, że u tego pracodawcy nie jest tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a w zamian pracownikom wypłacane są świadczenia urlopowe, o których jest mowa w art. 3 ust. 3-6 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 111).
Przywołane przepisy wyjaśniają z kolei, iż świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej kolejnych 14 dni kalendarzowych. Co ważne, nie ma tu znaczenia, czy pracownik korzysta z urlopu zaległego, czy też bieżącego. Wypłata świadczenia powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu.
Ustawa o ZFŚS mówi więc wyraźnie o tym, że w jednym roku kalendarzowym pracownikowi przysługuje jedno świadczenie urlopowe. W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, świadczenie niewykorzystane w danym roku nie przechodzi na rok następny. W 2015 r. pracownik otrzymał już świadczenie urlopowe, nie powinien więc otrzymać drugiego - mimo, że świadczenie było wypłacone z tytułu pobytu na urlopie zaległym.
Od świadczeń urlopowych nie są naliczane składki. Wyłączenie to wprowadza § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). Objęte nim są jednak tylko świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie ustawy o ZFŚS i tylko do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonej w tej ustawie.
Jeżeli - mimo braku takiego obowiązku - pracodawca wypłaciłby wspomnianemu pracownikowi drugie świadczenie urlopowe, to od pełnej jego kwoty powinien odprowadzić składki na wszystkie rodzaje ubezpieczeń, ponieważ nie będzie to świadczenie wypłacone zgodnie z ustawą o ZFŚS, a tym samym nie będzie objęte wyłączeniem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 21 ww. rozporządzenia składkowego.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|