Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (403) z dnia 1.01.2016
Świadczenie urlopowe w razie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego na przełomie roku
Zatrudniamy 18 osób i wypłacamy świadczenia urlopowe. Pracownik wystąpił o urlop wypoczynkowy od 23 grudnia 2015 r. do 5 stycznia 2016 r. Czy będzie mu przysługiwało świadczenie urlopowe, a jeżeli tak, to za który rok kalendarzowy? Nadmieniamy, że w 2015 r. nie otrzymał świadczenia, gdyż nie korzystał z odpowiednio długiego urlopu wypoczynkowego.
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, nie otrzyma świadczenia urlopowego, ponieważ nie korzystał ani w 2015 r., ani w 2016 r. z ustawowej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w bieżącym roku zostanie mu udzielony urlop obejmujący co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, to świadczenie będzie mu przysługiwało.
Pracodawcy niebędący jednostką budżetową i samorządowym zakładem budżetowym, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą:
- utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych albo
- wypłacać raz w roku świadczenie urlopowe.
Przy dochowaniu wymogów formalnych określonych w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 111), dalej ustawie, mogą też zrezygnować z obydwu tych form pomocy socjalnej.
Jeżeli pracodawca zdecydował się na wypłacanie świadczenia urlopowego, to przy ustalaniu prawa do niego powinien kierować się kryteriami określonymi w ustawie, wskazującymi wprost nie tylko wysokość pomocy, ale także przesłanki, które musi spełnić pracownik w celu nabycia do niej prawa.
Ważne: Świadczenie urlopowe wypłaca się raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 3 ust. 5 ustawy). |
W świetle powyższego prawo do świadczenia urlopowego przysługuje wówczas, gdy odpowiednio długi urlop przypada w danym roku kalendarzowym. Do wymaganych "kolejnych dni urlopu" należy zaliczać nie tylko dni robocze, na które udzielono urlopu, ale także przypadające w tym okresie dni wolne.
Przykład |
U pracodawcy wypłacającego świadczenie urlopowe dwaj pracownicy wystąpili o urlop wypoczynkowy na przełomie lat 2015/2016. Pierwszy korzysta z urlopu od 18 grudnia 2015 r. do 14 stycznia 2016 r., a drugi od 21 grudnia 2015 r. do 5 stycznia 2016 r.
Pierwszy pracownik nabył prawo do dwóch świadczeń urlopowych, tj. za 2015 r. i 2016 r. W obydwu latach wykorzysta bowiem 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego, który łącznie będzie trwał 28 dni. Drugi, pomimo iż łączny urlop spełnia wymagania co do długości (16 dni), nie nabył prawa do świadczenia urlopowego, gdyż żadna z części przypadających w poszczególnych latach kalendarzowych nie osiągnęła wymaganego pułapu.
Zwracamy uwagę! Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć odpisu podstawowego - odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika, z tym że jego wysokość (z wyłączeniem młodocianych) ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Tak stanowi art. 3 ust. 4 ustawy.
Wysokości świadczenia urlopowego podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
W kontekście informacji zawartych w pytaniu należy też przypomnieć o corocznym obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego, którego chociaż jedna część powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Odstąpienie od tej zasady usprawiedliwią jedynie obiektywne przyczyny niedotyczące pracodawcy (np. choroba albo macierzyństwo pracownika).
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|