Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (410) z dnia 20.01.2016
Kiedy powstaje koszt podatkowy z tytułu wypłaty świadczenia urlopowego?
Rok podatkowy spółki z o.o. trwa od 1 października do 30 września. We wrześniu 2015 r. spółka wypłaciła pracownikowi świadczenie urlopowe, ustalone zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Pracownik przebywał na urlopie na przełomie grudnia 2015 r. i stycznia 2016 r. Czy w tej sytuacji świadczenie urlopowe jest kosztem uzyskania przychodów w roku podatkowym, który zakończył się 30 września 2015 r.?
Wartość świadczenia urlopowego wypłaconego zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych należy zaliczyć do kosztów podatkowych roku, który zakończył się 30 września 2015 r.
Zasady przyznawania świadczenia urlopowego reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.), zwana dalej ustawą o ZFŚS.
Z przepisów tej ustawy wynika, że świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy:
1) niebędący jednostkami budżetowymi lub samorządowymi zakładami budżetowymi,
2) zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
3) jeśli nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Przesłanki te powinny być spełnione łącznie.
Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS, świadczenie urlopowe wypłacane jest raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Więcej o wypłacie świadczenia urlopowego można przeczytać w Ubezpieczeniach i Prawie Pracy nr 1 z 2016 r. |
W myśl art. 15 ust. 4g updop, należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 updof, a więc m.in. świadczenia urlopowe, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 updop.
Z powołanych przepisów ustawy o CIT wynika, że wspomniane należności zaliczane są do kosztów podatkowych memoriałowo - w przypadku terminowej ich wypłaty, a kasowo - w przypadku uchybienia temu terminowi. Wprawdzie treść powołanego art. 15 ust. 4g updop stanowi o należnościach, które są należne za poszczególne miesiące, jednak ugruntowany jest już pogląd, że zasady memoriałowego/kasowego ujmowania należności miesięcznych stosuje się analogicznie do należności kwartalnych bądź rocznych.
Jak już wspomnieliśmy, świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia urlopowego powinna nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego (art. 3 ust. 5a ustawy o ZFŚS).
Ze stanu faktycznego zaprezentowanego w pytaniu wynika, że spółka dochowała terminu wypłaty świadczenia. Wobec tego ma prawo zaliczyć jego wartość do kosztów podatkowych roku, który zakończył się 30 września 2015 r.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|