Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (417) z dnia 1.08.2016
Świadczenie urlopowe po zmianie wymiaru czasu pracy
Jak ustalić wysokość świadczenia urlopowego pracownikowi, któremu przed nabyciem do niego prawa zmieniono wymiar czasu pracy?
Pracodawca niebędący jednostką budżetową i samorządowym zakładem budżetowym, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ma prawo wyboru formy w jakiej będzie zaspakajał socjalne potrzeby pracowników. Może on:
- utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz, albo
- wypłacać raz w roku świadczenie urlopowe.
W przypisanym trybie może też uwolnić się od wymienionych form pomocy socjalnej.
Jeśli pracodawca podejmie decyzję o wypłacaniu świadczenia urlopowego, to powinien tego dokonywać raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu co najmniej z 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego (zaliczając w to także weekendy i dni wolne). Tak stanowi art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 800), dalej ustawy. Przepisy nie wskazują natomiast ostatecznej wysokości omawianego świadczenia, określając tylko jego maksymalną wysokość.
Ważne: Świadczenie urlopowe nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, stosownie do rodzaju zatrudnienia; wysokość świadczenia (za wyjątkiem przysługującego młodocianym) ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 3 ust. 4 ustawy). |
Ustawodawca nie określił przy tym jaki wymiar czasu pracy przyjąć w sytuacji jego zmiany w trakcie danego roku kalendarzowego. Wobec braku dyspozycji w tej sprawie należy wnioskować, że do tego celu przyjmuje się wymiar obowiązujący w dacie nabycia prawa do świadczenia, czyli w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu.
Zwracamy uwagę! Wymiar przeciętny jest podstawą ustalenia wysokości świadczenia urlopowego wypłacanego nauczycielom, co wynika wprost z przepisów Karty Nauczyciela, która w art. 53 ust. 1a wyraźnie stanowi, iż świadczenie ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym. W odniesieniu do ogółu pracowników nie zawarto zbliżonej dyspozycji.
Przykład |
Pracodawca w 2016 r. wypłaca pracownikom świadczenie urlopowe. Od 1 maja 2015 r. zatrudnia pracownika w wymiarze 1/2 etatu w normalnych warunkach pracy.
Wysokości świadczenia urlopowego podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
W dniu 1 lipca 2016 r. obniżył temu pracownikowi wymiar czasu pracy do 1/4 etatu. Pracownik skorzysta we wrześniu 2016 r. z 14-dniowego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mu świadczenie urlopowe w dniu poprzedzającym urlop w kwocie nie wyższej niż 273,48 zł (1/4 etatu x 1.093,93 zł).
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|