Przegląd Podatku Dochodowego nr 18 (330) z dnia 20.09.2012
Warunki uznania świadczenia urlopowego za koszt podatkowy
Świadczenie urlopowe to rodzaj dofinansowania do wypoczynku pracownika. Możliwość jego wypłaty przewiduje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń Socjalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 592). Z przepisów tej ustawy wynika, że świadczenia urlopowe:
- mogą wypłacać pracodawcy spoza tzw. sfery budżetowej zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
- nie mogą przekraczać wysokości określonego w wymienionych przepisach odpisu podstawowego odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika,
- wypłaca się raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Ponadto, wypłata świadczenia urlopowego uprawnionemu pracownikowi powinna być dokonana nie później niż w ostatnim dniu, który poprzedza rozpoczęcie urlopu.
Koszty ponoszone z tytułu wypłaty świadczeń urlopowych zaliczają się do tzw. kosztów pracowniczych. Uznaje się je za koszty uzyskania przychodów, o ile wypłacane są zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof i art. 16 ust. 1 pkt 45 updop).
Odwołanie się do przepisów ustawy o ZFŚS oznacza, że koszty z tytułu świadczeń urlopowych będą stanowiły koszty podatkowe, jeżeli ich wypłata następować będzie przy zachowaniu wspomnianych wcześniej warunków dotyczących statusu pracodawcy, osób uprawnionych do świadczeń oraz wysokości tych świadczeń. Natomiast, za nieuzasadnione byłoby kwestionowanie prawa do uznania świadczeń urlopowych za koszty podatkowe z uwagi na wypłacenie ich przez pracodawcę w innym terminie niż przed urlopem. Uważamy, że przepisy podatkowe nie dają do tego podstaw.
Konsekwencją spóźnienia się przez pracodawcę z wypłatą świadczenia urlopowego będzie prawo pracownika do żądania odsetek za zwłokę. Odsetki te, odmiennie niż samo świadczenie urlopowe, nie zwiększy u pracownika podstawy opodatkowania ustalanej od dochodów ze stosunku pracy. O ile bowiem wypłacone pracownikowi świadczenie urlopowe, zaliczane jest do jego przychodów ze stosunku pracy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to odsetki z tytułu nieterminowo wypłacanych należności ze stosunku pracy korzystają ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 updof.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|