Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (335) z dnia 1.03.2013
Czy pracodawca każdego roku informuje pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego oraz nietworzeniu ZFŚS?
Zatrudniamy mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty i od kilku lat korzystamy z możliwości odstąpienia od tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz wypłacania świadczenia urlopowego. Czy jesteśmy zobligowani do corocznego informowania pracowników o tym fakcie?
Z wykładni językowej przepisów w tym zakresie wynika, że pracowników należy informować o rezygnacji z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej Funduszu) oraz wypłacania świadczenia urlopowego każdego roku.
Pracodawca niebędący jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym, zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nieobjęty aktami prawa wewnątrzzakładowego, który nie zamierza tworzyć Funduszu, ani wypłacać świadczenia urlopowego informację w tej sprawie przekazuje pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób u siebie przyjęty (art. 3 ust. 3a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - Dz. U. z 2012 r. poz. 592 z późn. zm.). Przy czym decydujący jest stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku.
Powołany przepis nie wskazuje terminu granicznego. W tym przypadku bowiem byłoby użyte sformułowanie "do" lub "najpóźniej", a informację ubiegłoroczną (lub wcześniejszą), zawieszającą tworzenie Funduszu i wypłacanie świadczenia urlopowego np. na kilka lat lub "do odwołania", należałoby uznać za terminową i wiążącą. Przepis wskazuje natomiast konkretny okres, w którym pracodawca ma obowiązek poinformować o powyższym pracowników. Ma to być "pierwszy miesiąc danego roku kalendarzowego".
W świetle powyższego należy uznać, że czynność informacyjna w omawianej sprawie ma charakter powtarzalny i należy jej dokonywać w każdym kolejnym roku, chyba że pracodawca zdecyduje się na wypłacanie świadczenia albo tworzenie Funduszu.
O skutkach niedotrzymania obowiązku poinformowania pracowników o nietworzeniu Funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego pisaliśmy w UiPP nr 1/2013, str. 58-59.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|