Gazeta Podatkowa nr 19 (1476) z dnia 5.03.2018
Dofinansowanie wycieczki a przychód pracowniczy
Dofinansowanie wycieczki turystyczno-krajoznawczo-wypoczynkowej organizowanej dla pracowników oraz członków ich rodzin przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie powoduje po stronie pracowników powstania przychodu, od którego należy naliczyć i odprowadzić zaliczkę na pdof. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 lutego 2018 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.55.2018.1.BK.
Spółka organizuje dla swoich pracowników oraz dla uprawnionych członków ich rodzin dofinansowane ze środków ZFŚS wycieczki krajowe i zagraniczne. Wycieczki te mają na celu przede wszystkim integrację pracowników oraz budowanie pozytywnych relacji między nimi, a także umożliwienie im aktywnej formy wypoczynku. W opinii spółki przekłada się to na lepszą komunikację międzyludzką i wzajemne relacje służbowe, a co za tym idzie - efektywność pracy. Organizacja wycieczek opiera się na zasadzie powszechnej dostępności, a wysokość dofinansowania uzależniona jest od kryterium dochodowego.
We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że cena wycieczki obejmuje koszty przejazdu, noclegu, wyżywienia, organizacji dodatkowych wyjść krajoznawczych, ewentualnych wizyt w muzeach itp., opiekę pilota i przewodnika. Uczestnicy korzystają ze świadczeń na zasadzie dobrowolności, nie jest sprawdzana lista obecności podczas posiłków czy wyjść krajoznawczych. W zaprezentowanej sytuacji spółka miała wątpliwości, czy wartość dofinansowania wycieczki stanowi dla otrzymujących je pracowników podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy.
Prezentując własne stanowisko w tej kwestii, które organ podatkowy wydający interpretację uznał za prawidłowe, spółka uznała, że uzyskanie przez pracownika dofinansowania wycieczki nie generuje u niego przychodu podatkowego z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń. Nie ma przy tym znaczenia, że udział w niej będzie dobrowolny. Nie można bowiem zakładać, że gdyby nie wycieczka organizowana i dofinansowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Tym samym po stronie pracowników nie dochodzi do uzyskania przysporzenia majątkowego warunkującego powstanie przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o pdof. W efekcie na spółce jako płatniku, z tytułu postawienia do dyspozycji takiego świadczenia, nie ciąży obowiązek obliczenia i pobrania od jego wartości zaliczki na pdof.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|