Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (305) z dnia 1.12.2011
Czy można prowadzić egzekucję ze świadczeń socjalnych?
Pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby pracodawca przyznał z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zapomogę na koszty leczenia. Wynagrodzenie pracownika jest zajęte przez komornika sądowego na poczet należności alimentacyjnych. Czy zajęcie obejmuje zapomogę?
Do niedawna stanowisko doktryny w tej kwestii było twierdzące. Przyjmowano, że zapomoga z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dalej Funduszu także przyznana w okolicznościach wskazanych w pytaniu, jako świadczenie ze stosunku pracy podlega egzekucji sądowej. Pogląd ten był wywodzony z treści art. 881 § 2 K.p.c. W myśl powołanego przepisu, zajęcie dotyczy w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
Odmiennie w tej sprawie wypowiedział się Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - pismo resortu opublikowaliśmy w UiPP nr 15/2011, str. 6.
W świetle wyjaśnień Ministerstwa należy uznać, że ani zapomoga, będąca formą finansowej pomocy materialnej, ani żadne inne świadczenie wypłacane z Funduszu, nie podlega egzekucji sądowej.
Przykład |
Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte na poczet sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. W związku z chorobą i kosztownym leczeniem pracownik w listopadzie 2011 r. otrzymał zapomogę z Funduszu. W grudniu 2011 r. zostanie mu ponadto przyznana, tak jak i innym pracownikom będącym w trudnej sytuacji finansowej, świąteczna pomoc pieniężna oraz paczka żywnościowa. Żadne z wymienionych świadczeń sfinansowane ze środków Funduszu nie podlega egzekucji komorniczej. Pracodawca dokona potrącenia na ten cel jedynie z wynagrodzenia pracownika na zasadach określonych w art. 87 i nast. K.p. lub zasiłku chorobowego na zasadach wskazanych w art. 139 i nast. ustawy emerytalnej.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|