Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (767) z dnia 20.04.2012
Wyjazd na "zieloną szkołę" a dofinansowanie z ZFŚS
W naszym zakładzie dzieci kilku pracowników od dwóch lat jeżdżą na tzw. "zieloną szkołę". Są to wyjazdy turystyczno-edukacyjne, przypadające w różnych okresach, nie tylko w czasie ferii szkolnych. Komisja socjalna, zajmująca się przyznawaniem dofinansowania ze środków ZFŚS, nie przyznaje jednak dopłaty do takich wyjazdów. Nie mamy ich też przewidzianych w regulaminie ZFŚS. Czy tego rodzaju wypoczynek dzieci pracowników może być dofinansowany z Funduszu?
Wyjazdy dzieci osób uprawnionych do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, organizowane w ramach tzw. "zielonej szkoły", choć nie są tradycyjnie rozumianą formą wypoczynku dzieci w wieku szkolnym, można jednak zakwalifikować do różnych form wypoczynku, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), dalej ustawy o ZFŚS. Przepis ten definiuje działalność socjalną podlegającą dofinansowaniu ze środków Funduszu, jako jedną z form tej działalności wskazując m.in. różne formy wypoczynku. Na ogół zalicza się do nich wyjazdy urlopowe pracowników czy tzw. "wczasy pod gruszą", a w odniesieniu do dzieci pracowników i innych osób uprawnionych, za wypoczynek w większości przypadków rozumie się wyjazdy kolonijne, na różnego rodzaju obozy czy udział w tzw. półkoloniach. Przypadają one zazwyczaj w okresie ferii szkolnych. Natomiast tzw. "zielone szkoły" są organizowane w sposób nieco odmienny niż klasyczne kolonie czy wyjazdy turystyczne. Wypoczynek i rekreacja są w nich połączone z elementami nauki, co jednak nie odbiera im charakteru wyjazdu wypoczynkowego. Należy zauważyć, iż w przypadku np. obozów organizowanych dla dzieci i młodzieży szkolnej również występują elementy nauki i wychowania, przeplatające się z wypoczynkiem i rekreacją. Zasadniczo więc "zielone szkoły" są zbliżone charakterem do tradycyjnych kolonii czy innych tego rodzaju wyjazdów dzieci, mimo iż są nieco odmienne w formie. Z całą pewnością można je jednak zakwalifikować do formy wypoczynku dzieci i nie zmienia tego fakt, że wyjazd na "zieloną szkołę" może przypadać w czasie, który nie nakłada się na okres ferii szkolnych.
WAŻNE: Możliwość i warunki dofinansowania wyjazdu na "zieloną szkołę" powinny być określone w regulaminie ZFŚS.
Brak odpowiedniego zapisu w regulaminie Funduszu nie będzie jednak, naszym zdaniem, stanowił przeszkody w przyznaniu dofinansowania do pobytu dziecka na tzw. "zielonej szkole". Wystarczającą podstawą prawną do przyznania dopłaty jest bowiem art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS, który zalicza do działalności socjalnej różne formy wypoczynku. Jednak mimo tego, zapis o dofinansowaniu uczestnictwa w tzw. "zielonej szkole" powinien jak najszybciej zostać wprowadzony do regulaminu ZFŚS, w celu uniknięcia ewentualnych niejasności co do warunków przyznania dofinansowania. Wprawdzie pracodawca nie ma obowiązku uwzględniać tego rodzaju świadczenia jako podlegającego dofinansowaniu ze środków ZFŚS, jednak w razie odmowy określenia warunków jego dofinansowania w regulaminie ZFŚS, wątpliwości co do tego, jak ocenić ewentualny wniosek o przyznanie dopłaty na tego rodzaju formę wypoczynku, mogą cyklicznie powracać.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|