Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (845) z dnia 20.06.2014
Czy wczasy pod gruszą należą się również przy kilkudniowym wypoczynku?
W roku bieżącym po raz pierwszy wypłacamy tzw. wczasy pod gruszą. Z wnioskiem o taką wypłatę wystąpił pracownik, który przebywał na urlopie wypoczynkowym tylko przez 7 dni. Czy w takiej sytuacji w ogóle przysługują wczasy pod gruszą? W ustawie o funduszu socjalnym jest przecież mowa o obowiązku 14-dniowego wypoczynku.
Wspomniany w pytaniu obowiązek co najmniej 14-dniowego wypoczynku dotyczy świadczenia urlopowego, a nie wczasów pod gruszą.
Przepis art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.) wprowadza obowiązek skorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Warunek ten jednak dotyczy świadczenia urlopowego. Przypomnijmy, że świadczenie to wypłacane jest przez pracodawców zatrudniających na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy zrezygnowali z tworzenia ZFŚS.
Tu natomiast mamy do czynienia z dopłatą do wypoczynku organizowanego indywidualnie przez pracownika, zwanego popularnie wczasami pod gruszą. Dopłata taka finansowana jest ze środków ZFŚS, a więc przywołany przepis nie ma tu zastosowania.
Ustawa o funduszu socjalnym w żadnym miejscu nie narzuca minimalnego okresu wypoczynku uprawniającego do wspomnianych wczasów. Natomiast z jej art. 8 ust. 2 wynika, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinny być określone w stosownym regulaminie. Regulamin ten powinien być uzgodniony z zakładową organizacją związkową, a jeśli u danego pracodawcy nie funkcjonują związki zawodowe - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Jeżeli pracodawca chce wprowadzić minimalny okres wypoczynku uprawniający do dopłat z funduszu socjalnego do wczasów, w tym organizowanych indywidualnie, to taki zapis powinien umieścić w regulaminie. Jeżeli nie został on wprowadzony, to pracownicy nabywają prawo do dopłaty nawet z tytułu kilkudniowego urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca powinien więc sprawdzić regulamin gospodarowania środkami ZFŚS obowiązujący w zakładzie i ustalić, czy wspomniane ograniczenie jest w nim wprowadzone. Jeżeli nie, to pracownik, o którym mowa w pytaniu, powinien otrzymać wczasy pod gruszą - oczywiście pod warunkiem, że spełnia również pozostałe wymogi, w tym dotyczące sytuacji socjalno-bytowej. Wczasy będą też przysługiwać, jeśli takie ograniczenie jest zapisane w regulaminie, ale mówi ono o konieczności 7-dniowego albo krótszego wypoczynku.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|