Gazeta Podatkowa nr 23 (1168) z dnia 19.03.2015
Kryterium socjalne a nie wymiar etatu uprawnia do świadczeń z ZFŚS
Po zmianach w firmie zatrudniamy pracowników w niepełnych wymiarach czasu pracy. Mamy utworzony ZFŚS, z którego przyznawane są różne świadczenia, m.in. na "wczasy pod gruszą". Czy w związku z powyższą sytuacją możemy w regulaminie Funduszu wprowadzić zapis, na mocy którego przyznanie świadczenia następuje z uwzględnieniem kryterium dochodowego i w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy danego pracownika?
Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dalej Funduszu, i zasady gospodarowania środkami tego Funduszu określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 111). Środki tego Funduszu przeznaczone są na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych, w tym m.in. na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo-rekreacyjnej.
Przepisy ustawy określają, jakimi kryteriami ma obowiązek kierować się pracodawca przy przyznawaniu świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Jest to tzw. kryterium socjalne. Przy czym zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem kryterium socjalnego, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie Funduszu. Postanowienia tego regulaminu nie mogą być jednak mniej korzystne dla osób uprawnionych niż przepisy ustawy. Zatem nie jest możliwe uzależnienie dopłat do świadczeń z Funduszu od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik. Zapis taki byłby niezgodny z przepisami ustawy o ZFŚS.
Druk Regulaminu ZFŚS dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Prawo pracy.
Dlatego wspomniany w pytaniu planowany zapis w zakresie dotyczącym uzależnienia wysokości dopłaty do wczasów od wymiaru etatu pracownika będzie niezgodny z prawem.
W omawianej sytuacji, pomimo zatrudniania pracowników na niepełne etaty, pracodawca nie może wprowadzić do regulaminu Funduszu zapisu uzależniającego przyznanie świadczenia np. w formie wczasów pod gruszą zorganizowanych przez pracownika we własnym zakresie w wysokości proporcjonalnej do wielkości etatu. Taki zapis regulaminu jest niezgodny z wymogami ustawy o ZFŚS, na podstawie której został wydany.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|