Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (612) z dnia 10.09.2024
Prawo do świadczenia urlopowego dla korzystającego z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni
Spółka wypłaca świadczenie urlopowe ze środków obrotowych, zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Dotychczas pracownik wykorzystał łącznie 10 dni urlopu wypoczynkowego, tj. 5 dni na początku kwietnia i 5 dni na początku maja (z 26 dni przysługujących mu za 2024 r.; nie ma zaległego urlopu). W czerwcu 2024 r. pracownik wypowiedział umowę o pracę, co spowodowało, że ulegnie ona rozwiązaniu z końcem września 2024 r. Pracownik zamierza jeszcze we wrześniu br. skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Czy będzie miał prawo do świadczenia urlopowego?
Jeżeli do końca września br. pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, to tak.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 288), dalej ustawy o Funduszu, pracodawca zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub może wypłacać świadczenie urlopowe. Jeśli taki pracodawca zdecydował się na wypłatę świadczenia urlopowego, to powinna ona nastąpić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w odpowiednio długim wymiarze (art. 3 ust. 5a w zw. z ust. 3 ustawy o Funduszu).
Ważne: Świadczenie urlopowe jest wypłacane raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 3 ust. 5 ustawy o Funduszu). |
Dla wypłaty świadczenia urlopowego nie jest potrzebny wniosek pracownika. To, czy otrzyma on świadczenie urlopowe, zależy tylko od tego, czy wykorzysta w danym roku kalendarzowym, bez przerw, urlop wypoczynkowy w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jeśli pracownik nie spełni tego warunku (bez względu na powód), nie przysługuje mu świadczenie urlopowe. Negatywną przesłanką może być rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego.
W art. 1551 § 1 K.p. przyjęto, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
- u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy - chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze, a
- u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
- proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego albo
- proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
Przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego na podstawie tego przepisu, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi (art. 1552a § 1 K.p.), a niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 1553 § 1 K.p.).
Przykład |
Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku, 1 stycznia br. nabył prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Jego stosunek pracy będzie trwał tylko do końca września br., w związku z czym wykorzysta on urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia, czyli 20 dni (26 dni x 9/12 = 19,5 dnia, po zaokrągleniu 20 dni). Przyjmując, że pracownik wykorzystał 5 dni urlopu w kwietniu i 5 dni w maju br., pozostało mu jeszcze do wykorzystania 10 dni urlopu.
Dla nabycia uprawnienia do świadczenia urlopowego, ważne jest to, czy do końca września br. skorzysta on z urlopu wypoczynkowego oraz jaki będzie termin rozpoczęcia i zakończenia tego urlopu - jeżeli pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego nieprzerwanie np. od 17 do 30 września, to będzie miał prawo do świadczenia urlopowego. Pracodawca wypłaci pracownikowi 16 września 2024 r. świadczenie urlopowe w wysokości odpowiednio 2.417,14 zł, jeśli jest zatrudniony w "normalnych" warunkach lub 3.222,86 zł, jeśli wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze.
Przykład |
Zakładamy, że pracownik poprzedniego przykładu legitymuje się 8-letnim stażem urlopowym. Urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia wynosi więc 15 dni (20 dni x 9/12). W związku z tym, że pracownik w kwietniu i maju br. wykorzystał już 10 dni urlopu wypoczynkowego, do końca września br. pozostało do wykorzystania tylko 5 dni urlopu. Tym samym pracownik nie spełnił już warunku odpowiedniej długości urlopu wypoczynkowego.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|