Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (965) z dnia 20.10.2017
Wypłata świadczenia urlopowego - PIT i składki ZUS
Czy pracodawca (zatrudniający 43 pracowników na pełne etaty), który tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, może jednocześnie wypłacać świadczenie urlopowe do wysokości odpisu podstawowego? Jakie skutki podatkowe i składkowe powoduje wypłata takiego świadczenia?
Warunki przyznania i wypłaty świadczenia urlopowego uregulowane są w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.). Pracodawcy spoza sfery budżetowej zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć Fundusz (do wysokości i na zasadach określonych w ustawie o ZFŚS) lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe, o którym mowa w przepisach tej ustawy, co wynika z art. 3 ust. 3 ww. ustawy o ZFŚS. Skoro więc - jak wynika z przepisu - mogą oni tworzyć Fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe, to nie mogą jednocześnie wprowadzić tych dwóch form pomocy. Zatem w przypadku, o którym mowa w pytaniu, wypłata świadczenia urlopowego przez pracodawcę, który tworzy ZFŚS, będzie tylko z nazwy takim świadczeniem - nie będzie to wypłata dokonywana zgodnie z ustawą o ZFŚS.
Generalnie wypłata świadczenia urlopowego jest dokonywana ze środków obrotowych pracodawcy i stanowi przychód u pracownika. Przychód ten nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, nie jest bowiem objęty żadnym tytułem zwolnienia wymienionym w art. 21 ust. 1 ustawy o PDOF. Wprawdzie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PDOF, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych świadczeń do wysokości 380 zł w roku podatkowym, ale dotyczy to wyłącznie świadczeń finansowanych z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych. Zatem wartość wypłacanego świadczenia urlopowego podlega opodatkowaniu tak samo jak wynagrodzenie ze stosunku pracy.
Bez znaczenia jest więc dla opodatkowania podatkiem dochodowym to, czy wypłacone świadczenie urlopowe jest dokonywane zgodnie z ustawą o ZFŚS, czy też poza tą ustawą jako świadczenie przyznane przez pracodawcę. Jedynie może to mieć znaczenie dla obowiązków w zakresie składek ZUS.
Świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o ZFŚS jest wyłączone z oskładkowania do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego określonej w tej ustawie. Tak wynika z § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.).
Kompleksowo na temat wypłaty świadczenia urlopowego pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 21 z 20.07.2017 r. na str. 9-14 |
W sytuacji, gdy pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe w wysokości wyższej niż wysokość odpisu podstawowego, wtedy od nadwyżki ponad jego kwotę ma obowiązek opłacić składki ubezpieczeniowe. |
Składkom ZUS będzie też podlegać świadczenie urlopowe wypłacone przez pracodawcę, który nie zrezygnował z tworzenia ZFŚS. Nie jest to bowiem świadczenie wypłacane na podstawie ustawy o ZFŚS. Jak wyżej wyjaśniono, tylko pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie tworzą ZFŚS, mogą wypłacać świadczenie urlopowe w rozumieniu ustawy o ZFŚS.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|