Wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS w 2012 r. - Dodatek nr 37 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (789) z dnia 1.12.2012
Wypłata świadczenia urlopowego
Jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczeń urlopowych. Czy wypłata takiego świadczenia podlega ozusowaniu, przy założeniu, że jego wysokość ustalono na kwotę 1.500 zł?
Oskładkowaniu podlega jedynie część świadczenia przewyższająca wartość obowiązującą w danym roku na podstawie przepisów ustawy o ZFŚS.
Przypomnijmy, że świadczenia urlopowe mogą być wypłacane wyłącznie przez pracodawców (z wyjątkiem jednostek budżetowych) zatrudniających na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ponadto świadczenie takie nie może przekraczać określonej wysokości (w 2012 r. dla pracownika zatrudnionego w tzw. normalnych warunkach na pełny etat jest to kwota 1.093,93 zł), a wypłata powinna być dokonana każdemu pracownikowi raz w roku, przed rozpoczęciem co najmniej 14-dniowego urlopu wypoczynkowego (por. art. 3 ust. 3 i 4-5a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o ZFŚS).
Otrzymane przez pracownika świadczenie urlopowe stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie ustawy o ZFŚS - do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, czyli ww. 1.093,93 zł (§ 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia składkowego).
Oznacza to, że w przypadku wypłaty świadczenia urlopowego w kwocie wyższej od odpisu podstawowego, obowiązek naliczenia składek będzie dotyczył jedynie nadwyżki wypłaconej ponad wartość równą temu odpisowi.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|