Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (340) z dnia 10.05.2013
Ustalenie wysokości świadczenia urlopowego, w tym dla nauczyciela
1) W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe pracownikowi zatrudnionemu na część etatu na czas określony, którego umowa rozwiąże się w tym roku kalendarzowym?
Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje świadczenie urlopowe proporcjonalne do wielkości etatu. Fakt ustania zatrudnienia w ciągu roku nie wpłynie na wysokość świadczenia, chyba że pracownik jest nauczycielem objętym przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
Problematykę udzielania pracownikom pomocy socjalnej reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 z późn. zm.). Zgodnie z jej art. 3 ust. 3 pracodawcy niebędący jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym, którzy zatrudniają według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz lub wypłacać raz w roku świadczenie urlopowe.
Pracodawca spełniający warunki w zakresie stanu zatrudnienia, który nie zwolnił się z obowiązku wypłaty świadczenia urlopowego ma obowiązek wypłacać je pracownikom raz w roku. Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 1/2013, str. 5-6.
Ważne: Świadczenie urlopowe przysługuje każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. |
W tych 14 dniach uwzględnia się zarówno dni robocze, na które udzielono urlopu, dni wolne od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, jak i niedziele i święta.
Omawiane świadczenie pracodawca powinien wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu przez pracownika. Świadczenie wypłaca się niezależnie od sytuacji życiowej i rodzinnej pracownika, nie jest to bowiem świadczenie z Funduszu. Pracownik aby je otrzymać nie ma obowiązku przedkładania jakichkolwiek zaświadczeń o dochodach. Uprawniony nie musi też składać w tej sprawie żadnego wniosku. Przysługuje ono bowiem z mocy prawa.
Świadczenie urlopowe ma charakter roszczeniowy i jego wypłacenie nie zależy od warunków materialnych uprawnionego, a tylko od długości urlopu pracownika. Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wielkości odpisu podstawowego dokonywanego na Fundusz, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Świadczenie może być niższe niż maksymalna ustawowa wysokość odpisu. Ponadto ustala się je proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Pracodawca powinien poinformować pracowników o wysokości przysługującego im świadczenia, przy czym może ją określić kwotowo albo procentowo do wielkości odpisów podstawowych na Fundusz. Natomiast nie ma podstaw prawnych aby ograniczać świadczenie odpowiednio do okresu zatrudnienia w roku kalendarzowym, za który jest wypłacane.
Przykład |
Umowa o pracę pracownika z 10-letnim stażem, zatrudnionego na 1/2 etatu w systemie podstawowym (codzienna praca po 4 godz.) rozwiązała się 13 kwietnia br. W styczniu br. pracownik wykorzystał 1 dzień urlopu (4 godz.) w trybie na żądanie. Pozostało więc do wykorzystania 36 godzin urlopu (1/2 x 26 dni = 13 dni; 4/12 x 13 dni = 4,33 dnia, po zaokrągleniu 5 dni; 5 dni x 8 godz. - 4 godz. = 36 godz.), którego udzielono od 25 marca do 5 kwietnia. W podanym okresie przypadało 9 dni roboczych (36 godz.), ale ze względu na święto pracownik skorzystał z 14-dniowego urlopu. Pracodawca wypłaca świadczenia urlopowe. Pracownik otrzymał to świadczenie w wysokości 1/2 pełnej kwoty przed rozpoczęciem urlopu, tj. w dniu 22 marca 2013 r.
Wysokość świadczenia urlopowego odpowiadająca wysokości odpisu podstawowego na Fundusz, obowiązującego w 2013 r. podajemy na naszej stronie internetowej www.gofin.pl.
2) Czy nauczycielowi zatrudnionemu tylko przez kilka miesięcy w roku szkolnym przysługuje świadczenie urlopowe?
Zgodnie z art. 53 ustawy - Karta Nauczyciela nauczyciel otrzymuje do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym jest mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenie przysługuje w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|