Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (832) z dnia 10.02.2014
Jak zastąpić fundusz socjalny świadczeniem urlopowym u małego pracodawcy?
W firmie zatrudnionych jest poniżej 20 pracowników. W roku ubiegłym tworzyliśmy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego finansowane były bony dla pracowników. W roku bieżącym chcielibyśmy zastąpić fundusz wypłatą świadczeń urlopowych. Jak to zrobić?
Z pytania wynika, że pracodawca zatrudnia poniżej 20 pracowników. Nie wiemy natomiast, z jakiego okresu (dnia) ustalany był ten stan.
Ma to istotne znaczenie, ponieważ w myśl art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.), tylko pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć fundusz socjalny albo wypłacać świadczenie urlopowe na zasadzie dobrowolności. Możliwość takiego wyboru nie dotyczy jednak pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Tego rodzaju firmy muszą bowiem tworzyć fundusz socjalny bez względu na stan zatrudnienia.
Nie wiemy też, czy stan zatrudnienia, o którym mowa w pytaniu, obejmuje wszystkich pracowników - bez przeliczania na pełne etaty, czy też jest to stan po takim przeliczeniu. Ta kwestia będzie wpływać z kolei na sposób wprowadzenia zmiany i możliwość jej przeprowadzenia jeszcze w roku bieżącym.
Pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia mniej niż 20 pracowników (po przeliczeniu na pełne etaty), nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania (tj. zatrudniający poniżej 20 pracowników osobowo), informację o nietworzeniu funduszu socjalnego i niewypłacaniu świadczenia urlopowego albo o zastąpieniu funduszu wspomnianym świadczeniem powinni przekazać pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u pracodawcy (art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS).
Wzór informacji pracodawcy o zastąpieniu funduszu socjalnego świadczeniem urlopowym:
Katowice, 27 stycznia 2014 r. | |
Informacja Opierając się na art. 3 ust. 3a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.) niniejszym informuję, że w 2014 r. w zakładzie nie będzie tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Natomiast uprawnionym pracownikom wypłacane będą świadczenia urlopowe na zasadach wynikających z wymienionej ustawy. Jednocześnie informuję, że na dzień 1 stycznia 2014 r. zatrudnienie w firmie w przeliczeniu na pełne etaty wynosiło 18 pracowników, co pozwala na skorzystanie z przywołanych wyżej przepisów. |
|
Dyrektor d.s. Pracowniczych |
|
Potwierdzam zapoznanie się z informacją: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
Jeżeli pracodawcy, o którym mowa w pytaniu, dotyczy art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS, to przed 31 stycznia 2014 r. raczej nie zdąży on już przedstawić załodze stosownej informacji. Będzie mógł to uczynić dopiero w roku przyszłym.
Natomiast pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników, ale mniej niż 20 po przeliczeniu na pełne etaty, objęci układem zbiorowym pracy lub regulaminem wynagradzania, stosowną informację zawierają w układzie zbiorowym lub w tym regulaminie (art. 3 ust. 3b ustawy o ZFŚS). Oczywiście wymaga to odpowiednich konsultacji ze związkami zawodowymi albo (pod nieobecność związków) z pracownikiem wybranym do reprezentowania interesów załogi oraz do zachowania procedury wymaganej przy zmianach układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania.
Jeśli wobec pytającego zastosowanie będzie miał ostatni omawiany przepis, tj. art. 3 ust. 3b ustawy o ZFŚS, to może on wprowadzić wspomnianą zmianę nawet po 31 stycznia 2014 r., ponieważ w tym przypadku nie obowiązuje żadna data graniczna.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|