Gazeta Podatkowa nr 33 (1074) z dnia 24.04.2014
Dopłata do urlopu ze środków obrotowych
Zatrudniamy 24 pracowników. Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale pracodawca chce wypłacać swego rodzaju świadczenie urlopowe ze środków obrotowych. Czy prawo do takiego świadczenia należy wpisać do regulaminu wynagradzania, czy też wystarczy notatka z ustaleń dokonanych z przedstawicielem załogi? Czy możemy uzależnić wypłatę od określonej długości urlopu, np. 7 dni? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 820994)
Z treści pytania nie wynika jaki był stan zatrudnienia u pracodawcy na dzień 1 stycznia 2014 r. Jeżeli wynosił on co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty to, zakładając, że mamy do czynienia z pracodawcą pozabudżetowym, w firmie, co do zasady, powinien być tworzony ZFŚS. Pracodawca spoza sfery budżetowej o wskazanym stanie zatrudnienia może przy tym z niego zrezygnować, jednak przy zachowaniu formalności przewidzianych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W przedstawionym stanie faktycznym brakuje informacji, czy taka rezygnacja została dokonana. Jeżeli nie, pracodawca ma obowiązek prowadzić Fundusz, zgodnie z ustawą o ZFŚS. Wówczas dopłaty do wypoczynku i zasady ich przyznawania powinny generalnie wynikać z regulaminu ZFŚS (co nie wyklucza wypłacania tego rodzaju świadczeń jeszcze z innych źródeł).
W razie rezygnacji z tworzenia (prowadzenia) Funduszu pracodawca może zagwarantować wypłaty urlopowe ze środków obrotowych. Może przy tym dowolnie ustalić warunki przyznania takich świadczeń, w tym uzależnić je od korzystania z urlopu o określonej długości. Odpowiednie zapisy w tym zakresie powinny zostać wprowadzone do regulaminu wynagradzania, który określa nie tylko warunki wypłaty świadczeń typowo wynagrodzeniowych, ale również innych świadczeń związanych z pracą. Ustalenie prawa do dopłat urlopowych ze środków obrotowych, jedynie na podstawie porozumienia z przedstawicielem załogi, nie jest wystarczające. Trzeba mieć na uwadze, że obowiązek uzgodnienia spraw socjalnych z przedstawicielem załogi (pod nieobecność związku zawodowego) przewiduje ustawa o ZFŚS. Obowiązek uzgodnień dotyczy tworzenia regulaminu ZFŚS i rezygnacji z tego Funduszu. Poza zakresem działalności Funduszu wiążące konsultacje z przedstawicielem załogi dotyczą zaś spraw, które wskazane są przez konkretne regulacje prawa pracy, np. co do wprowadzenia rocznego okresu rozliczeniowego. W grupie spraw obligatoryjnie konsultowanych z takim przedstawicielem nie ma wypłaty świadczeń socjalnych z tytułu urlopu. Ewentualne rozmowy na ten temat mogą więc być przeprowadzone, nie będą one jednak prawnie istotne - w przeciwieństwie do wprowadzenia zapisu do regulaminu wynagradzania.
www.ZFSS.pl - Świadczenie urlopowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|