Gazeta Podatkowa nr 25 (1275) z dnia 29.03.2016
Odpis na ZFŚS
Pracownica od tego roku przebywa na urlopie rodzicielskim. Czy należy uwzględniać ją w stanie zatrudnienia przy naliczaniu odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?
Podstawę naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Fundusz) stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych. Obejmuje ona przy tym pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Tak stanowi § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2009 r. nr 43, poz. 349). Nie zawiera on wyłączeń określonych grup pracowników wliczanych do stanu zatrudnienia u danego pracodawcy. Dlatego biorąc pod uwagę obowiązujące brzmienie przepisu, do stanu zatrudnienia dla celów naliczenia odpisu na Fundusz należy przyjąć zarówno osoby przebywające na urlopie rodzicielskim, jak też na urlopie wychowawczym czy bezpłatnym. Wszystkie te osoby są bowiem pracownikami w rozumieniu art. 2 K.p., który stanowi, że pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
W poruszonej w pytaniu kwestii wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi z dnia 19 maja 2015 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa (patrz ramka).
"(...) Należy podkreślić, że w przeciętnej liczbie zatrudnionych uwzględnia się pracowników, których definiuje art. 2 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Biorąc pod uwagę treść § 1 rozporządzenia, w ocenie departamentu brak jest podstaw prawnych do wyłączenia z przeciętnego zatrudnienia pracowników przebywających na urlopach, w tym na urlopie bezpłatnym. Departament Prawa Pracy informuje, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie jest uprawnione do wydawania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów ustaw. Poglądy prawne departamentu nie są zatem wiążące dla stron stosunku pracy, sądów i inspektorów pracy. Na podstawie art. 12a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ocena stosowania przez pracodawców przepisów tej ustawy należy do kompetencji właściwych miejscowo organów Państwowej Inspekcji Pracy". Odpowiedź MPiPS z dnia 19 maja 2015 r. |
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|