Gazeta Podatkowa nr 83 (2062) z dnia 16.10.2023
Dobrowolne tworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Firma zatrudnia 5 osób na umowę o pracę. Czy możemy dobrowolnie założyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?
TAK. Pracodawcy, którzy nie spełniają ustawowych wymogów zobowiązujących ich do założenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, mogą dobrowolnie podjąć decyzję o jego utworzeniu.
Jak stanowi art. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 998 ze zm.), ZFŚS muszą utworzyć pracodawcy:
- zatrudniający co najmniej 50 pracowników,
- zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, o ile z wnioskiem o utworzenie Funduszu wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
W obu przypadkach liczbę zatrudnionych określa się według stanu na dzień 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełne etaty.
Jeśli w przedsiębiorstwach, które ze względu na liczbę pracowników mają obowiązek tworzenia ZFŚS, funkcjonuje układ zbiorowy pracy, strony układu mogą podjąć decyzję o nietworzeniu Funduszu. Natomiast bez względu na liczbę zatrudnionych osób ZFŚS muszą utworzyć pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i zakładów samorządowych.
Pozostali przedsiębiorcy, zatrudniający poniżej 50 pracowników, decyzję o utworzeniu ZFŚS podejmują dobrowolnie. Mogą też - zamiast tworzenia Funduszu - wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. Świadczenie nie przysługuje osobom współpracującym z firmą na podstawie umów zlecenia czy innych umów cywilnoprawnych. Świadczenie urlopowe to pieniądze, które pracodawca raz w roku wypłaca każdemu pracownikowi, który skorzysta z urlopu wypoczynkowego przez co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Świadczenie wypłacane jest najpóźniej ostatniego dnia przed rozpoczęciem urlopu, w związku z którym jest przyznawane. Od tego świadczenia pracodawca nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne pracownika.
Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.
ZFŚS jest tworzony przez pracodawcę. Środki zgromadzone w Funduszu są przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej prowadzonej na rzecz pracowników i ich rodzin, emerytów i rencistów i ich rodzin. Pracodawca powinien wskazać w regulaminie Funduszu, czy ktoś jeszcze będzie uprawniony do świadczeń - w tym, czy będą nimi osoby współpracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|