Gazeta Podatkowa nr 91 (2070) z dnia 13.11.2023
Wliczanie młodocianych do liczby zatrudnionych dla potrzeb utworzenia ZFŚS
Pracodawcy, którzy na 1 stycznia danego roku posiadają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, muszą tworzyć ZFŚS. Czy do tej liczby wlicza się młodocianych zatrudnionych na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego?
TAK. Pracodawca spoza sfery budżetowej jest zobowiązany tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jeżeli na dzień 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej:
- 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
- 20, ale mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli utworzenia ZFŚS zażądała zakładowa organizacja związkowa.
Przepis wprowadzający powyższe kryterium stanu zatrudnienia, tj. art. 3 ust. 1 i ust. 1c ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 998 ze zm.), posługuje się ogólnym pojęciem pracownika. Przy ustalaniu powyższego stanu zatrudnienia bierze się więc pod uwagę wszystkie osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w tym pracowników młodocianych, z którymi zawarto umowę w celu przygotowania zawodowego. Umowa ta jest bowiem umową o pracę, a pracownik młodociany jest pracownikiem w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
Pracownik młodociany jest zawsze zatrudniany na pełny etat, stąd nie stosuje się wobec niego przeliczania na pełny etat, o którym mowa w art. 3 ust. 1 i ust. 1c ustawy o ZFŚS. Nie stanowi to jednak przeszkody do wliczania tej grupy pracowników do stanu zatrudnienia, od którego zależy obowiązek utworzenia ZFŚS przez pracodawcę pozabudżetowego. Ta grupa zatrudnionych nie jest natomiast wliczana do przeciętnej planowanej liczby pracowników ustalanej w celu naliczenia odpisu na dorosłych pracowników. Odpis dla pracowników młodocianych naliczany jest bowiem osobno, głównie z uwagi na odrębności przejawiające się w powiązaniu wysokości odpisu na ww. pracowników z rokiem szkolnym i brakiem przeliczania na pełne etaty (art. 5 ust. 2a ustawy o ZFŚS).
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|