Gazeta Podatkowa nr 35 (1285) z dnia 2.05.2016
Przekazanie pierwszej raty odpisu na ZFŚS za 2016 r. w księgach
Nasza jednostka ma obowiązek tworzenia ZFŚS. W maju 2016 r. naliczyliśmy kwotę odpisu za 2016 r. i zamierzamy przekazać jej część na rachunek bankowy Funduszu. Czy kwota odpisu stanowi koszty bilansowe w dacie ich przekazania na rachunek bankowy? Jak ją zaksięgować, gdy ewidencjonujemy koszty operacyjne tylko w zespole 4?
Dla ujęcia wartości rocznego odpisu na ZFŚS w kosztach bilansowych nie ma znaczenia, czy środki te zostały przekazane na rachunek bankowy Funduszu, czy nie. Zgodnie z zasadą memoriału, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku, niezależnie od terminu ich zapłaty (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
Inaczej jest dla celów podatku dochodowego - do kosztów uzyskania przychodów jednostka może zaliczyć tę część odpisu na ZFŚS, której równowartość została przekazana na wyodrębniony rachunek bankowy Funduszu. Stanowi o tym art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o pdof oraz art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS (Dz. U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.), pracodawcy mają obowiązek przekazania na rachunek bankowy ZFŚS równowartości odpisów i naliczonych zwiększeń za dany rok do dnia 30 września tego roku. Przy czym 75% wartości odpisu należy przekazać do 31 maja danego roku.
Zasadniczo, ze względu na istotną kwotę rocznego odpisu na ZFŚS, w księgach rachunkowych jego wartość jest rozliczana w czasie za pośrednictwem czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Wówczas co miesiąc odnosi się w koszty działalności operacyjnej 1/12 wartości odpisu na ZFŚS za dany rok. Zatem naliczenie rocznego odpisu na Fundusz za 2016 r. jednostka mogła ująć w księgach rachunkowych zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia),
- Ma konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS).
Przeniesienie wartości rocznego odpisu do rozliczenia w czasie:
- Wn konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
Zarachowanie do kosztów odpisu w części dotyczącej danego miesiąca (1/12 odpisu):
- Wn konto 49 "Rozliczenie kosztów",
- Ma konto 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów".
Jednostki, które rozliczają koszty działalności operacyjnej tylko na kontach zespołu 4, mogą skorzystać z uproszczenia i ująć kwotę rocznego odpisu na ZFŚS z pominięciem wstępnego ich zaksięgowania na koncie 40 (przykład). Rozwiązanie takie można zastosować pod warunkiem, że nie ma to istotnie ujemnego wpływu na rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki oraz jej wynik finansowy. Odpowiednia informacja w tej sprawie powinna być zawarta w przyjętych przez jednostkę zasadach (polityce) rachunkowości.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|