Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (436) z dnia 20.02.2017
Odpis na ZFŚS tworzony dobrowolnie
Spółka z o.o. od lat tworzyła zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W 2017 r. nie ma takiego obowiązku, ponieważ zatrudnia mniej niż 50 pracowników. Jednak chce nadal go tworzyć. Czy w takim przypadku odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będzie stanowił koszt uzyskania przychodów?
Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zwany dalej Funduszem) tworzony dobrowolnie będzie stanowił koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem przekazania równowartości odpisu na rachunek Funduszu. |
Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.
Zasady tworzenia Funduszu oraz zasady gospodarowania jego środkami określa ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.) - zwana dalej ustawą o ZFŚS. Z art. 3 tej ustawy wynika, że obowiązkowo Fundusz tworzą m.in. pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku:
- co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
- co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty - na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
Zasadniczo pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć Fundusz lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o ZFŚS, odpisy i zwiększenia, o których mowa w art. 3-5 i 6a ustawy o ZFŚS (w tym odpisy i zwiększenia dokonywane przez pracodawców, którzy mimo braku obowiązku ustawowego dobrowolnie tworzą Fundusz) obciążają koszty działalności pracodawcy. Wobec tego spółka, która mimo braku obowiązku, dobrowolnie tworzy Fundusz, odpisy i zwiększenia dokonane na ten Fundusz zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem wpłacenia ich na rachunek Funduszu.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|