Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (956) z dnia 20.07.2017
Obowiązek tworzenia ZFŚS u dużego pracodawcy i możliwość rezygnacji z Funduszu
W 2016 r. zatrudnialiśmy 190 osób. W 2017 r. nie utworzyliśmy żadnego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy nasza firma ma obowiązek tworzenia ZFŚS od 1 stycznia br.? Jeżeli tak, to czy może zrezygnować z jego tworzenia i naliczenia odpisów, informując o tym pracowników?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca (zakładamy, że chodzi tu o firmę ze sfery pozabudżetowej) ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i naliczania odpisów na ten Fundusz (termin odprowadzenia I raty odpisu na Fundusz minął 31 maja 2017 r.). Rezygnacja z tworzenia Funduszu i w konsekwencji zaniechanie odprowadzania odpisów może nastąpić dopiero po spełnieniu wymogów formalnych określonych w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.).
Jak wynika z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o ZFŚS, Fundusz tworzą obligatoryjnie jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe (bez względu na stan zatrudnienia) oraz pracodawcy pozabudżetowi zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jednak nawet tacy pracodawcy (mowa tu o sferze pozabudżetowej) mogą się uchylić od obowiązku tworzenia Funduszu.
Podstawowym warunkiem rezygnacji z tworzenia ZFŚS przez "dużego pracodawcę", tj. zatrudniającego na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty - objętego układem zbiorowym pracy lub posiadającego regulamin wynagradzania - jest wprowadzenie postanowienia o rezygnacji z ZFŚS do przepisów zakładowych (patrz: przykład aneksu). Wprowadzenie nowych zapisów wymaga zachowania tej samej procedury, co przy tworzeniu regulaminu lub układu, tj. m.in. uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej. W razie braku tej organizacji, ustawa o ZFŚS wymaga uzgodnienia rezygnacji z Funduszu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w sposób zwyczajowy w danym zakładzie (jeżeli chodzi o zmianę regulaminu wynagradzania). Ponadto pracodawcę obowiązują przepisy, zgodnie z którymi zmiany aktów zakładowych wchodzą w życie:
- w odniesieniu do regulaminu wynagradzania - nie wcześniej niż po upływie 2 tygodni od podania zmiany do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty u pracodawcy (art. 772 § 6 K.p.),
- w odniesieniu do układu zbiorowego pracy - najwcześniej z dniem rejestracji układu w odpowiednim rejestrze układów (art. 24111 K.p.).
Należy zasygnalizować, że zmiana układu zbiorowego pracy jest znacznie bardziej sformalizowana niż w przypadku zmian dokonywanych w regulaminie wynagradzania. Zmiana układu następuje w sposób analogiczny do jego utworzenia, tj. konieczna jest zgoda organizacji związkowej, która jest stroną układu. Ponadto zmiana w treści układu zbiorowego wymaga zarejestrowania odpowiednio w rejestrze:
- układów ponadzakładowych - prowadzonym przez ministra właściwego do spraw pracy,
- układów zakładowych - prowadzonym przez właściwego okręgowego inspektora pracy (art. 24111 § 1 K.p.).
Zmiana układu (w omawianym przypadku - polegająca na wpisie o rezygnacji z tworzenia ZFŚS) wchodzi w życie z dniem wskazanym w tym układzie, w każdym jednak przypadku nie wcześniej niż z dniem zarejestrowania w odpowiednim rejestrze.
Do stanu zatrudnienia, od którego zależy obowiązek tworzenia ZFŚS, wlicza się wszystkich pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy. |
Stan zatrudnienia dla potrzeb ustalania obowiązku tworzenia ZFŚS określa się na dzień 1 stycznia danego roku. Późniejsze zmiany w stanie zatrudnienia, mające miejsce w trakcie roku kalendarzowego, nie mają już znaczenia. Co istotne dla "dużego" pracodawcy, może on zrezygnować z tworzenia ZFŚS w dowolnym momencie roku kalendarzowego (bezterminowo), przy czym do chwili wejścia w życie postanowienia o rezygnacji ma on obowiązek naliczać i odprowadzać odpis na Fundusz.
Aneks do regulaminu wynagradzania w sprawie rezygnacji z ZFŚS:
Kraków, dnia 14 lipca 2017 r. | |
Hotel "W Zaciszu" sp. z o.o. ul. Końcowa 5 Kraków |
|
Aneks nr 1 do regulaminu wynagradzania Działając na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Pracodawca: Hotel "W Zaciszu" sp. z o.o. przy ul. Końcowej 5 w Krakowie, po uzyskaniu zgody przedstawicieli pracowników Anny Górczyńskiej i Tomasza Wolińskiego, rezygnuje z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. |
|
Roman Ryciński prezes zarządu |
Anna Górczyńska Tomasz Woliński przedstawiciele pracowników |
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|