Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (442) z dnia 10.08.2017
Wyłączenie osób zatrudnionych na okres próbny z kręgu uprawnionych do korzystania z ZFŚS
W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mamy zapis, zgodnie z którym ze świadczeń z Funduszu mogą korzystać pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony i nieokreślony. Inspektor pracy zakwestionował tę treść, twierdząc, że nie uwzględnia umowy na okres próbny. Czy słusznie?
Inspektor pracy słusznie zakwestionował treść postanowienia regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej Funduszu), które nie uwzględnia pracowników zatrudnionych na umowach o pracę na okres próbny.
Umowa o pracę na okres próbny stanowi odrębną kategorię o charakterze terminowym. Wynika to z art. 25 § 1 K.p., który wymienia trzy rodzaje umów: na okres próbny, na czas nieokreślony i na czas określony. Umowa na okres próbny poprzedza pozostałe dwa typy umów o pracę. Jest zawierana na maksymalnie 3 miesiące w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania określonej pracy (art. 25 § 2 K.p.). Co istotne, powinna łączyć te same strony stosunku pracy tylko raz. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy ma być zatrudniony do świadczenia innego rodzaju pracy niż poprzednio, a jeśli do tej samej pracy, to co najwyżej jednokrotnie, po upływie co najmniej 3 lat.
Osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są przede wszystkim pracownicy (art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - Dz. U. z 2016 r. poz. 800 z późn. zm.). Pracownikiem jest natomiast m.in. osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę (art. 2 K.p.). Chodzi tu o każdego rodzaju umowę, w tym na okres próbny. W efekcie inspektor pracy słusznie zakwestionował brak wzmianki w regulaminie o osobach zatrudnionych na umowach na okres próbny. Takie działanie jest naruszeniem przepisów ustawy, za co grozi kara grzywny (art. 12a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|