Gazeta Podatkowa nr 78 (1432) z dnia 28.09.2017
Jak księgować przekazanie drugiej raty odpisu na ZFŚS?
Na początku stycznia 2017 r. nasza firma naliczyła odpis na ZFŚS za 2017 r. Został on zaksięgowany na koncie w zespole 4. W marcu br. przelano na wyodrębniony rachunek Funduszu środki pieniężne o równowartości 75% odpisu, a we wrześniu br. pozostałą jego część. Jakich zapisów we wrześniu br. należy dokonać w księgach rachunkowych, skoro koszty ujmujemy tylko w zespole 4?
Jeśli pracodawca tworzy ZFŚS, to jest on zobligowany przekazywać na wyodrębniony rachunek bankowy tego Funduszu środki pieniężne w wysokości stanowiącej równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń. Stanowi o tym art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS (Dz. U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.). Pierwsza rata w wysokości co najmniej 75% równowartości odpisów podstawowych odprowadzana jest do 31 maja danego roku (za 2017 r. do 31 maja 2017 r.). Z kolei drugą ratę pracodawcy przekazują do 30 września danego roku.
W księgach rachunkowych przelanie środków pieniężnych na wyodrębniony rachunek ZFŚS (zarówno pierwszej, jak i drugiej raty) ujmowane jest na podstawie wyciągu bankowego zapisem:
- Wn konto 13-5 "Rachunek bankowy ZFŚS",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Dla celów podatku dochodowego wartość dokonanych odpisów na ZFŚS może stanowić koszty uzyskania przychodów, gdy ich równowartość zostanie faktycznie przelana na wyodrębniony rachunek Funduszu. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o pdof i art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy o pdop. Naliczonym w księgach w styczniu danego roku odpisom na ZFŚS zazwyczaj nie towarzyszy równolegle przelew środków na rachunek Funduszu (gdyż jest dokonywany najczęściej w marcu i we wrześniu). Z tego względu wskazane jest, aby w ewidencji analitycznej wyodrębnić koszty, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (NKUP). Wówczas w styczniu danego roku operacja naliczenia odpisu może przebiegać zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - NKUP),
- Ma konto 85 "Fundusze specjalne" (w analityce: ZFŚS).
Pod datą przekazania środków na rachunek ZFŚS przeksięgowuje się równowartość przelanego odpisu do kosztów uzyskania przychodów (KUP). Jeżeli Czytelnicy księgują koszty w podziale na NKUP i KUP, to z chwilą przelania środków do Funduszu powinni dokonać zapisu:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - KUP),
- Ma konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia - NKUP).
Jeśli natomiast nie wyodrębniają w zakładowym planie kont kosztów podatkowych i niepodatkowych, to nie dokonują tego przeksięgowania.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|