Gazeta Podatkowa nr 70 (902) z dnia 30.08.2012
Rezygnacja z ZFŚS przez pracodawcę posiadającego układ zbiorowy
Firma zatrudnia poniżej 20 osób objętych układem zbiorowym pracy. W poprzednich latach w zakładzie funkcjonował zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Na jakie przepisy musimy się powołać przy rezygnacji z tego Funduszu? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 655690)
Pracodawca zatrudniający pracowników objętych układem zbiorowym pracy może zrezygnować z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tylko w drodze wprowadzenia zapisu o rezygnacji z ZFŚS do układu zbiorowego pracy. Dotyczy to każdego pracodawcy posiadającego układ zbiorowy, bez względu na jego stan zatrudnienia. Nawet w przypadku zatrudniania poniżej 20 pracowników (i jednocześnie poniżej 20 pełnych etatów), rezygnacja z Funduszu nie może opierać się na oświadczeniu pracodawcy składanym pierwszego miesiąca danego roku. Taka procedura dotyczy bowiem pracodawcy nieobjętego żadnymi przepisami zakładowymi (patrz art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS, Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). Z kolei pracodawca, który zatrudnia osobowo co najmniej 20 pracowników, ale jednocześnie mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, postanowienie o rezygnacji z ZFŚS wpisuje do układu zbiorowego pracy lub, jeżeli nie jest nim objęty, do regulaminu wynagradzania (art. 3 ust. 3b ustawy o ZFŚS). Bez względu więc na to, czy stan zatrudnienia o którym mowa w pytaniu, dotyczy 20 pracowników osobowo czy też 20 pełnych etatów, pracodawca nie może dokonać rezygnacji z ZFŚS jednostronnie. Rezygnacja z Funduszu w omawianej sprawie wymaga zmian w układzie zbiorowym pracy.
Zmiany w układzie zbiorowym dokonuje się poprzez zawarcie protokołu dodatkowego do układu, który podpisują jego strony, tj. pracodawca i zakładowa lub ponadzakładowa organizacja związkowa, która zawarła układ (art. 2419 K.p., Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Przy zmianie układu należy przestrzegać określonej procedury, w tym obowiązku wpisania zmiany do odpowiedniego rejestru układów (art. 24111 K.p.). Nowa treść układu (tu w zakresie rezygnacji z ZFŚS) nabiera mocy obowiązującej najwcześniej z dniem rejestracji w rejestrze.
Odnosząc się do wspomnianej w pytaniu kwestii podstawy prawnej rezygnacji z ZFŚS, to w omawianej sprawie pracodawca nie musi się powoływać na przepisy regulujące postępowanie dotyczące zmiany układu zbiorowego, wystarczające będzie powołanie się na art. 3 ust. 3a lub 3b ustawy o ZFŚS - w zależności od posiadanego stanu zatrudnienia.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|