Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (811) z dnia 10.07.2013
Naliczenie odpisu w razie powrotu do tworzenia ZFŚS w trakcie roku kalendarzowego
Moja firma od kilku lat nie odprowadzała odpisów na ZFŚS. Ostatnio procedura rezygnacji z ZFŚS przeprowadzona została pod koniec ubiegłego roku ze skutkiem na cały 2013 r. W trakcie bieżącego roku zapadła jednak decyzja o powrocie do tworzenia Funduszu. Jak w takiej sytuacji wyliczyć odpis na Fundusz i kiedy powinno się go odprowadzić? Jak formalnie przeprowadzić taką operację?
Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.) nie reguluje procedury "powrotu" do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w trakcie roku, w sytuacji, w której pracodawca uprzednio zrezygnował z jego tworzenia. Wskazana ustawa określa natomiast podmioty objęte obowiązkiem tworzenia Funduszu oraz warunki, na jakich pracodawca może z niego zrezygnować. Obowiązkowi prowadzenia ZFŚS podlegają pracodawcy należący do sfery budżetowej (bez względu na stan zatrudnienia) i pracodawcy pozabudżetowi, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o ZFŚS). Pracodawca pozabudżetowy o wskazanym stanie zatrudnienia (zakładamy, że o takiego pracodawcę chodzi w pytaniu) może jednak z niego zrezygnować, wprowadzając odpowiednie zapisy do prawa zakładowego. Jeżeli jest on objęty układem zbiorowym pracy, postanowienie o rezygnacji z ZFŚS musi wprowadzić do tego układu - zgodnie z procedurą dokonywania zmian w układzie, określoną w art. 2419 i 24111 K.p.
W przypadku posiadania w firmie regulaminu wynagradzania, rezygnacja z Funduszu musi zostać zapisana w tym akcie prawa zakładowego, z zachowaniem postępowania, które obowiązuje przy tworzeniu i zmianie regulaminu. Postanowienie o rezygnacji wymaga więc uzgodnienia treści zmiany z zakładową organizacją związkową, jeżeli występuje ona w zakładzie pracy. W razie jej braku, partnerem do rozmów z pracodawcą jest przedstawicielstwo pracowników wyłonione w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie pracy (art. 4 ustawy o ZFŚS). Postanowienie regulaminu wynagradzania o "przywróceniu" zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy.
Wobec braku w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przepisów dotyczących formalnych wymogów powrotu do tworzenia Funduszu w trakcie roku, należy przyjąć, iż przez analogię można zastosować przedstawiony powyżej tryb postępowania obowiązujący przy rezygnacji z ZFŚS.
WAŻNE: Przy obliczaniu przeciętnego stanu zatrudnienia dla celów naliczenia odpisu dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli przez 12. Metoda ta znajduje zastosowanie również w przypadkach, gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na Fundusz za niepełny rok kalendarzowy.
W sytuacji utworzenia Funduszu w trakcie roku kalendarzowego przez pracodawcę, który uprzednio dokonał rezygnacji z niego, odpis na ZFŚS powinien zostać naliczony na podstawie przeciętnego miesięcznego zatrudnienia, po uwzględnieniu miesięcy zerowych, tj. tych za które - w okresie rezygnacji z Funduszu - odpis nie był odprowadzony.
Przykład
Pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego 46 osób (w przeliczeniu na pełne etaty), w grudniu 2012 r. zrezygnował z tworzenia ZFŚS ze skutkiem na cały 2013 r. W czerwcu br. podjął jednak decyzję o powrocie do tworzenia Funduszu (postanowienie regulaminu wynagradzania przywracające Fundusz weszło w życie z dniem 1 lipca br.). Zakładając, że stan zatrudnienia w zakładzie nie uległ zmianie, przeciętne zatrudnienie dla celów odprowadzenia odpisu wyniesie 23 osoby, zgodnie z wyliczeniem: (46 osób x 6 miesięcy) : 12 = 23 osoby. Taka liczba zatrudnionych stanowi podstawę do naliczenia odpisu w 2013 r. Przy założeniu, że wszyscy pracownicy zatrudnieni są w normalnych warunkach pracy, odpis podstawowy wyniesie 25.160,39 zł (23 etaty x 1.093,93 zł = 25.160,39 zł). |
Co do terminu odprowadzenia odpisu w sytuacji przedstawionej w pytaniu, to z ustawy o ZFŚS wynikają tylko dwa ogólne terminy - do 31 maja i do 30 września danego roku oraz niesprecyzowany datą termin na dokonanie korekty odpisu na koniec danego roku kalendarzowego. Ponieważ przepisy ustawy o ZFŚS nie wymagają odprowadzenia odpisu wyłącznie w dniach 31 maja i 30 września danego roku, ale zobowiązują pracodawcę do odprowadzenia odpisu do upływu tych terminów, można przyjąć, że odpis w omawianej sprawie (obejmujący również ewentualne zwiększenia) może zostać odprowadzony przed 30 września br. lub na ten dzień.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|