Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (819) z dnia 1.10.2013
Pracodawca pozabudżetowy może zrezygnować z ZFŚS
Spółka zatrudnia 25 pracowników. Aktualnie rozważamy możliwość rezygnacji z ZFŚS. Czy możemy to uczynić, a jeśli tak, to jakie działania musimy podjąć w tym kierunku? Czy ewentualnej rezygnacji możemy dokonać jeszcze przed końcem bieżącego roku?
Na pewno pracodawca, o którym mowa w pytaniu, może zrezygnować z tworzenia ZFŚS. Natomiast sposób rezygnacji oraz to, czy może do niej dojść jeszcze w roku bieżącym, zależy od stanu zatrudnienia na dzień 1 stycznia 2013 r., a nie od aktualnego stanu załogi.
Praktycznie każdy pracodawca, poza jednostkami sfery budżetowej i samorządowymi zakładami budżetowymi, może podjąć decyzję o nietworzeniu ZFŚS lub rezygnacji z już utworzonego.
Pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty, postanowienie o nietworzeniu ZFŚS lub rezygnacji z już utworzonego muszą zamieścić w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie wynagradzania - jeśli nie są objęci wspomnianym układem. Stanowi tak art. 4 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). Z pytania wynika, że mamy tu do czynienia ze spółką, a więc pracodawca ten nie jest raczej objęty układem zbiorowym pracy. Oznacza to, że zapis o rezygnacji z ZFŚS powinien znaleźć się w regulaminie wynagradzania. Zmiana tegoż regulaminu musi być uzgodniona ze związkami zawodowymi, a jeśli te nie funkcjonują w firmie - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, o którym jest mowa w art. 8 ust. 2 ww. ustawy.
Identyczne zasady w zakresie rezygnacji z tworzenia ZFŚS obowiązują u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, u których stan załogi po przeliczeniu na pełne etaty jest jednak niższy od wspomnianych 20 osób. Tu również bierzemy pod uwagę zatrudnienie na pierwszy dzień stycznia danego roku.
Natomiast pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz obowiązkiem tworzenia regulaminu wynagradzania (tj. zatrudniający poniżej 20 pracowników w ujęciu osobowym), informację o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego powinni przekazać pracownikom w sposób przyjęty w firmie w terminie do końca stycznia danego roku. Wskazanym jest, aby odbyło się to na piśmie z potwierdzeniem zapoznania się przez poszczególnych pracowników.
Wzór informacji o rezygnacji z tworzenia ZFŚS oraz wypłaty świadczeń urlopowych:
Katowice, 15 stycznia 2014 r. | |
Informacja Niniejszym informuję, że z uwagi na trudną sytuację finansową w roku bieżącym nie będzie tworzony ZFŚS oraz nie będą wypłacane świadczenia urlopowe. Stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia 2014 r. - po przeliczeniu na pełne etaty - wynosi 13 osób, co pozwala nam na podjęcie powyższej decyzji w oparciu o art. 3 ust. 3-3a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). |
|
Prezes Zarządu Tadeusz Nowak |
|
Potwierdzam zapoznanie się z powyższą informacją: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . |
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu - jeżeli rezygnacja z ZFŚS będzie wymagała zmiany regulaminu wynagradzania, to nie ma przeszkód, aby nastąpiło to jeszcze w roku bieżącym. Zmiana taka wejdzie bowiem w życie w ciągu 2 tygodni od podania do wiadomości pracownikom. Jeżeli zaś pracodawca jest zobligowany do poinformowania załogi o likwidacji ZFŚS i niewypłacaniu świadczeń urlopowych w styczniu danego roku, to zmiana ta będzie mogła zostać wprowadzona dopiero w przyszłym roku.
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|