Gazeta Podatkowa nr 104 (1041) z dnia 30.12.2013
Rezygnacja z Funduszu nie tylko na dzień 1 stycznia
Jesteśmy spółką zatrudniającą 14 pracowników. Do końca 2013 r. tworzymy jeszcze zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ponieważ obniżenie stanu zatrudnienia poniżej 20 pracowników nastąpiło w trakcie roku. W 2014 r. chcemy jednak zrezygnować z jego tworzenia. Czy informacja o rezygnacji powinna zostać ogłoszona pracownikom w dniu 1 stycznia 2014 r. czy też może to nastąpić w dowolnym dniu stycznia przyszłego roku?
Poinformowanie pracowników o rezygnacji z tworzenia ZFŚS przez pracodawcę o stanie zatrudnienia wskazanym w pytaniu, może nastąpić w dowolnym dniu stycznia danego roku. Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.) nie wymagają w takim przypadku, aby ogłoszenie o rezygnacji nastąpiło dokładnie w dniu 1 stycznia danego roku. Należy przy tym zaznaczyć, że możliwość rezygnacji z tworzenia ZFŚS w trybie indywidualnej decyzji pracodawcy, ogłaszanej w pierwszym miesiącu roku, dotyczy tylko takich firm pozabudżetowych, które nie są objęte układem zbiorowym pracy i na dzień 1 stycznia danego roku:
- zatrudniają poniżej 20 pracowników w ujęciu osobowym (tj. nie są zobowiązane do tworzenia regulaminu wynagradzania) i jednocześnie
- zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS).
Stan zatrudnienia brany pod uwagę przy ustalaniu obowiązku tworzenia Funduszu i trybu rezygnacji z niego jest ustalany na dzień 1 stycznia danego roku. Późniejsze zmiany w liczbie pracowników nie mają już wpływu na kwestie tworzenia Funduszu w danej firmie. Jeżeli więc pracodawca chce zrezygnować z tworzenia ZFŚS w trybie art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS, to stan zatrudnienia wskazany w pytaniu musi wystąpić w dniu 1 stycznia 2014 r. Jeżeli ten warunek będzie spełniony, poinformowanie pracowników o rezygnacji z ZFŚS może nastąpić nawet w ostatnim dniu stycznia przyszłego roku. Trzeba jednak podkreślić, że niedochowanie tego terminu spowoduje obowiązek kontynuowania tworzenia ZFŚS w 2014 r.
Należy wspomnieć, że w tym samym trybie pracodawca, o którym mowa w pytaniu, może zrezygnować z wypłacania świadczenia urlopowego. Z uwagi na stan zatrudnienia zasadniczo nie jest on zobowiązany do zapewnienia tego świadczenia pracownikom. Niemniej, aby skutecznie zwolnić się z obowiązku jego wypłaty, musi z niego formalnie zrezygnować. Następuje to w sposób i w terminie wskazanym w art. 3 ust. 3a ustawy o ZFŚS, przy czym rezygnacja z ZFŚS i (lub) z wypłaty świadczenia urlopowego może nastąpić w ramach jednego oświadczenia.
Przykładowe oświadczenie o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego | |
Nowa Sól, dnia 3 stycznia 2014 r. | |
Zakład Stylizacji Wnętrz "Chimera" sp. z o.o. ul. Spadzista 6, Nowa Sól |
|
Z dniem 3 stycznia 2014 r. pracodawca - Zakład Stylizacji Wnętrz "Chimera" z o.o. w Nowej Soli - rezygnuje z tworzenia w 2014 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i z wypłaty w 2014 r. świadczenia urlopowego. |
|
Wacława Rędzińska prezes spółki |
www.ZFSS.pl - Tworzenie i rezygnacja z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|