Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (896) z dnia 20.11.2015
Świadczenia finansowane częściowo z ZFŚS
Przekazując pracownikom świadczenia finansowane częściowo z ZFŚS, a częściowo ze środków pracowników, pracodawca nie występuje w roli podatnika. Przekazanie takiego świadczenia nie wywołuje zatem żadnych skutków w VAT. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 marca 2015 r., nr ILPP1/443-1127/14-2/AS)
Spółka zatrudniająca ponad 20 pracowników tworzyła ZFŚS, z którego finansowana była działalność socjalna (m.in. zakup usług związanych z wypoczynkiem dzieci i młodzieży, zakup biletów na imprezy kulturalne, karnetów na basen, siłownię, itp.). Faktury za zakup ww. świadczeń były wystawiane na spółkę, ale częściową odpłatność ponosili pracownicy. Spółka nie opodatkowywała ww. świadczeń dla pracowników. Miała jednak wątpliwości, czy postępuje prawidłowo. Organ podatkowy uznał, że tak. Jak wyjaśnił, dokonując zakupu świadczenia finansowanego (także częściowo) ze środków ZFŚS, pracodawca działa jedynie jako swego rodzaju pośrednik, administrator ZFŚS. W tym zakresie pracodawca nie występuje jako podatnik VAT. Odnosząc się do częściowej odpłatności pracowników za udostępniane im świadczenia, organ podatkowy wyjaśnił:
"(...) w przypadku częściowego partycypowania w kosztach nabytych usług obcych przez pracownika, trudno uznać, że odpłatność czyniona przez pracownika ma charakter wynagrodzenia za usługę pracodawcy, gdyż jego usługa w tym zakresie - jako administratora Funduszu - ma charakter jedynie pośredniczenia w udostępnianiu pracownikowi usługi obcej, sfinansowanej ze środków Funduszu, z tytułu którego to działania pracodawca nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia, gdyż odpłatność pracownika przekazywana jest na rachunek ZFŚS.
Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że udostępnianie pracownikom usług finansowanych w części ze środków ZFŚS uprzednio nabytych przez Wnioskodawcę na podstawie faktur VAT ze środków tego Funduszu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...)"
Od redakcji:
Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 16 grudnia 2013 r., nr IPTPP1/443-826/13-2/AK. Stanowisko to jest zgodne ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Ministra Finansów w interpretacji ogólnej z 27 maja 2013 r., nr PT1/033/20/831/KSB/12/RD50859.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|