Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (481) z dnia 1.01.2019
Wyjazd integracyjno-rekreacyjny sfinansowany pracownikom ze środków ZFŚS
Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych sfinansowano pracownikom ogólnodostępny wyjazd integracyjno-rekreacyjny. Czy sposób finansowania jest prawidłowy, skoro w wyjeździe uczestniczy tylko część załogi? Czy uczestnikom wyjazdu należy ustalić przychód?
Za dopuszczalne należy uznać sfinansowanie kosztów wyjazdu wymienionego w pytaniu ze środków ZFŚS, a jednocześnie nie ma podstaw do ustalenia przychodu z nieodpłatnych świadczeń pracownikom uczestniczącym w wyjeździe.
W sytuacji gdy zakład pracy tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, to na zasadach określonych w regulaminie tego funduszu, jego środki powinny być przeznaczane na finansowanie działalności socjalnej pracodawcy. Działalność ta, w rozumieniu przepisów o ZFŚS, obejmuje w szczególności finansowanie różnych form wypoczynku. Jeśli zatem pracodawca zorganizował wyjazd integracyjny dla pracowników, którzy w ramach tego wyjazdu realizowali cele związane z wypoczynkiem i rekreacją, to sfinansowanie jego kosztów ze środków ZFŚS należy uznać za dopuszczalne. Nie stoi temu na przeszkodzie fakt, że w wyjeździe brała udział ograniczona liczba pracowników.
Jeśli natomiast chodzi o ustalenie uczestnikom wyjazdu przychodów ze stosunku pracy, to należy mieć na uwadze, że do tej kategorii przychodów zalicza się m.in. wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych otrzymanych od pracodawcy. Pojęcie nieodpłatnych świadczeń nie jest jednak zdefiniowane w ustawie o PIT, zaś przesłanki, które muszą być spełnione, aby uznać, że pracownik uzyskał tego rodzaju przychód, zostały określone przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. Kierując się nimi, organy podatkowe prezentują obecnie stanowisko, że nawet jeśli pracownik uczestniczy dobrowolnie w wyjeździe integracyjnym zorganizowanym przez pracodawcę, to nie uzyskuje żadnej korzyści majątkowej, bowiem nie uzasadnia to twierdzenia, że pracownik poniósłby wydatek na uczestnictwo w wyjeździe integracyjnym, gdyby pracodawca nie zorganizował i nie sfinansował takiego wyjazdu.
Mając to na uwadze, uważamy, że w sytuacji opisanej w pytaniu nie należy ustalać przychodu z nieodpłatnych świadczeń pracownikom, którzy uczestniczyli w opłaconym wyjeździe integracyjnym.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|