Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (1014) z dnia 1.03.2019
Wpływ świadczenia 500+ oraz dochodu z umowy o dzieło na dofinansowanie z ZFŚS
Pracownik zamierzający w marcu br. wykorzystać 10 dni urlopu wystąpił o dofinansowanie tzw. wczasów pod gruszą ze środków ZFŚS. Posiada on czworo małoletnich dzieci. Czy przy ustalaniu dochodu, od którego zależy wysokość dofinansowania z ZFŚS, powinniśmy uwzględnić świadczenia 500+ pobierane na te dzieci oraz uzyskiwany przez żonę pracownika dochód z tytułu umowy o dzieło?
Obowiązki pracodawców w zakresie tworzenia i wydatkowania funduszu socjalnego określają przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1316 ze zm.). Z art. 8 ust. 1 przywołanej ustawy wynika, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego. Natomiast w ust. 2 wspomnianego artykułu ustawy znajdziemy wyjaśnienie, że zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w stosownym regulaminie. Dokument ten powinien być uzgodniony ze związkami zawodowymi lub z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów - o ile u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.
Jednocześnie przepisy ustawy o funduszu socjalnym nie uszczegółowiają, w jaki sposób należy ustalać sytuację socjalną pracownika uprawnionego do korzystania ze środków ZFŚS, pozostawiając uregulowanie tej kwestii pracodawcom, którzy odpowiednie zapisy powinni umieścić w regulaminie gospodarowania środkami ZFŚS. Najczęściej pod uwagę brany jest średni dochód rodziny z wyznaczonego w regulaminie okresu, np. kwartału lub półrocza, przypadający na członka rodziny. W takim przypadku uwzględniane są również dochody współmałżonka oraz dzieci pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Niewątpliwie za przychód taki należy uznać wynagrodzenie żony pracownika otrzymywane z tytułu umowy o dzieło - tym bardziej, że podlega ono opodatkowaniu.
Natomiast wątpliwości może budzić możliwość uwzględnienia w dochodzie branym pod uwagę przy ustalaniu dopłat z funduszu socjalnego świadczenia wypłacanego z programu "Rodzina 500+" na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.). Z jednej strony jest ono bowiem przychodem w rozumieniu art. 11 ustawy o PDOF, z drugiej zaś - na mocy art. 21 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy - jest ono zwolnione z opodatkowania. Świadczenia 500+ nie bierze się także pod uwagę przy staraniach o świadczenia rodzinne, z pomocy społecznej, czy też z funduszu alimentacyjnego.
Z odpowiedzi podsekretarza stanu w MRPiPS (na zapytanie poselskie nr 2063) z dnia 1 marca 2017 r. w sprawie wliczania otrzymywanego świadczenia wychowawczego z programu "Rodzina 500+" do dochodu, jako kryterium przy ustalaniu prawa do świadczeń z ZFŚS, można wywnioskować, że problem ten powinni rozstrzygnąć sami pracodawcy, wprowadzając odpowiednie zapisy do regulaminu funduszu socjalnego, oczywiście po ich skonsultowaniu ze związkami zawodowymi lub reprezentantem załogi.
Powyższe oznacza, że formalnie dopuszczalne jest zarówno uwzględnianie w średnim przychodzie rodziny świadczeń wychowawczych z programu "Rodzina 500+", jak i pomijanie tego rodzaju dochodu - wszystko zależy od zapisów znajdujących się w regulaminie ZFŚS.
Przykład 1
W regulaminie ZFŚS znajduje się zapis, że w średnim dochodzie rodziny uprawnionego mającym wpływ na przyznanie i określenie wysokości dopłat z ZFŚS bierze się pod uwagę dochody podlegające opodatkowaniu. Przy takim zapisie świadczenie 500+ nie powinno być uwzględniane we wspomnianym dochodzie, ponieważ jest ono wyłączone z opodatkowania. |
Przykład 2
Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem ZFŚS, przy ustalaniu dochodu uwzględnianego przy przyznawaniu i określaniu wysokości dopłat z ZFŚS bierze się pod uwagę wszystkie dochody członków rodziny uprawnionego pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W tym przypadku świadczenie 500+ powinno być uwzględniane we wspomnianym dochodzie. |
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|