Gazeta Podatkowa nr 57 (1723) z dnia 16.07.2020
Okres zatrudnienia nie wpływa na dofinansowanie z ZFŚS
Od 1 czerwca 2020 r. zatrudniliśmy w firmie pracownika na podstawie umowy o pracę na okres roku. W zakładzie tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracownik złożył wniosek o 2 tygodnie urlopu od 20 do 31 lipca 2020 r. i wystąpił o dofinansowanie wczasów pod gruszą. Czy pracownikowi przysługuje dofinansowanie w pełnej wysokości, czy może obniżone proporcjonalnie do okresu zatrudnienia?
Pracownikowi przysługuje dofinansowanie tzw. wczasów pod gruszą w pełnej wysokości, bowiem staż pracy nie może stanowić kryterium przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i gospodarowania środkami tego Funduszu określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1070). Świadczenia i dopłaty wypłacane z Funduszu przyznawane są na podstawie kryterium socjalnego. Zostało ono uregulowane w art. 8 ust. 1 powołanej ustawy i stanowi, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z niego. Przy czym zasady, a także warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, na podstawie oświadczenia złożonego przez pracownika, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Natomiast pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Jak stanowi art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, warunkiem przyznania świadczeń z Funduszu jest ustalenie, w jakiej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej znajduje się osoba uprawniona. W tym celu pracownik, na żądanie pracodawcy, jest obowiązany złożyć oświadczenie o sytuacji życiowej (w tym zdrowotnej), rodzinnej i materialnej, a potwierdzić ją oświadczeniami i zaświadczeniami. Jak wynika z tej regulacji, świadczenia i dofinansowanie z Funduszu przyznaje się wyłącznie w oparciu o kryterium socjalne. Dla nabycia do nich prawa nie ma znaczenia długość okresu zatrudnienia, a także rodzaj umowy o pracę (na czas próbny, określony, czy nieokreślony), czy też wielkość etatu. Zatem pracodawca nie ma prawa zmniejszyć proporcjonalnie dopłaty do wczasów pod gruszą ze względu na zatrudnienie pracownika przez część danego roku kalendarzowego. Także zapisanie takich postanowień w regulaminie ZFŚS będzie niezgodne z ustawą o ZFŚS.
W podanej sytuacji, pomimo zatrudnienia pracownika w trakcie roku kalendarzowego, należy wypłacić mu dopłatę do wczasów pod gruszą - jeżeli spełnia warunki do jej przyznania - w pełnej wysokości.
Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|