Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (327) z dnia 1.08.2012
Świadczenia w zakresie opieki nad dziećmi dofinansowane z ZFŚS
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 592), działalność socjalna, to m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego. Pracodawca może więc w regulaminie gospodarowania środkami funduszu zawrzeć zapis, na mocy którego osoby uprawnione mogą ubiegać się o dopłatę do kosztów przebywania dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu, bez względu na formę prawną wymienionych instytucji.
U osób uprawnionych do świadczeń z tego funduszu, kwota otrzymanego dofinansowania stanowi przychód podlegający opodatkowaniu w takim zakresie, w jakim nie jest on objęty zwolnieniem od podatku dochodowego.
Jeżeli chodzi o świadczenia związane z pobytem dzieci w żłobkach lub klubach dziecięcych, finansowane z tego funduszu, to na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67a updof są one wolne od podatku w pełnej wysokości.
Powołany przepis nie stanowi natomiast podstawy do zwolnienia spod opodatkowania finansowanych ze środków funduszu socjalnego świadczeń związanych z opieką nad dziećmi uczęszczającymi do przedszkola.
Naszym zdaniem, tego rodzaju świadczenie mieści się w zakresie zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. W myśl tego przepisu, wolne od podatku są świadczenia pieniężne oraz rzeczowe (z wyjątkami, które nie dotyczą rozpatrywanego problemu), finansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Niestety zwolnienie od podatku świadczeń, o których mowa w tym przepisie, jest objęte niskim limitem wynoszącym 380 zł na rok podatkowy.
Na uwagę zasługuje jednak fakt, że o dofinansowanie do kosztów pobytu dziecka w przedszkolu lub w innej placówce wychowania przedszkolnego może się ubiegać każdy z małżonków, którego pracodawca tworzy fundusz socjalny z przeznaczeniem jego środków na tego rodzaju pomoc.
Przykład
Państwo Adamczykowie mają dwoje dzieci w wieku 2 i 5 lat. Pracują w dwóch różnych zakładach pracy. Ich pracodawcy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, którego środki - zgodnie z regulaminem funduszu - mogą być przeznaczane na pomoc w formie dofinansowania kosztów pobytu dzieci pracowników w żłobkach i przedszkolach. Każdy z małżonków uzyskał od swojego pracodawcy takie dofinansowanie na pokrycie kosztów pobytu jednego z dzieci w żłobku, a drugiego - w przedszkolu. U każdego z rodziców otrzymywane z funduszu dofinansowanie do kosztów pobytu dziecka:
|
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|