Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (789) z dnia 1.12.2012
Bony towarowe przekazane pracownikom a rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych
Nasza firma wydała pracownikom bony towarowe, których zakup został sfinansowany ze środków ZFŚS. Czy w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych poszczególnych pracowników należy uwzględniać wprost wartość wydanego bonu, czy po wcześniejszym "ubruttowieniu" o podatek dochodowy?
Wartość wydanego pracownikowi bonu towarowego pracodawca powinien dodać do innych przychodów uzyskanych przez tę osobę w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej ich kwoty pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Źródłem sfinansowania zaliczki na podatek dochodowy z tytułu otrzymania od pracodawcy bonu towarowego są zatem własne środki pracownika (tj. podatnika). Nie ma natomiast podstaw prawnych do "ubruttowienia" wartości tego świadczenia. |
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zatem każde przysporzenie majątkowe uzyskane przez pracownika od pracodawcy w związku z zawartą umową o pracę, w tym również w postaci bonu towarowego, zalicza się do przychodów ze stosunku pracy.
Na zasadzie wyjątku nie podlegają opodatkowaniu tylko te dochody (przychody), które zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PDOF oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. I tak, m.in. wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika bonów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych w związku z przepisami BHP (art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o PDOF). Zakładamy jednak, że przepis ten nie dotyczy sytuacji przedstawionej w pytaniu.
Poza wspomnianym wyjątkiem, otrzymywane przez pracowników bony towarowe nie zostały zwolnione przez ustawodawcę od podatku dochodowego od osób fizycznych, a w konsekwencji podlegają opodatkowaniu - niezależnie od tego, czy zostały zakupione ze środków ZFŚS, czy ze środków obrotowych pracodawcy.
W świetle zaś postanowień zawartych w art. 11 ust. 2 i 2a ustawy o PDOF, przy ustalaniu przychodu ze stosunku pracy, pracodawca powinien uwzględnić wprost wartość przekazanego pracownikowi bonu towarowego.
Nie ma natomiast żadnych podstaw prawnych do "ubruttowienia" wartości tego świadczenia.
Trzeba zauważyć, że pracodawca jest obowiązany, jako płatnik, obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tego pracodawcy przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego (art. 31 ustawy o PDOF).
Przy czym pod pojęciem płatnika należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, obowiązaną na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 Ordynacji podatkowej).
Oznacza to, że wartość przekazanego pracownikowi bonu towarowego pracodawca powinien dodać do innych przychodów uzyskanych w danym miesiącu przez tę osobę ze stosunku pracy i od ich łącznej kwoty obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 32 ustawy o PDOF.
W rezultacie źródłem sfinansowania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu otrzymania od pracodawcy bonu towarowego są własne środki pracownika (tj. podatnika).
Dla celów rozliczenia podatku dochodowego pracownika nie ma zatem znaczenia, czy bony towarowe zostały zakupione z ZFŚS, czy ze środków obrotowych pracodawcy.
Przykład
W listopadzie 2012 r. pracownik otrzymał od swojego pracodawcy:
Łączny przychód pracownika ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF, wyniósł zatem 4.000 zł. Od tej kwoty pracodawca - jako płatnik - powinien obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 32 ustawy o PDOF. Należy jednak zauważyć, że wartość bonów towarowych, których zakup został sfinansowany ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚS - nie stanowi podstawy wymiaru składek ZUS pracownika. Wynika to z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.). |
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|