Gazeta Podatkowa nr 36 (1390) z dnia 4.05.2017
Wycieczka z ZFŚS a pracowniczy przychód
Gdy celem wycieczki częściowo sfinansowanej z ZFŚS jest integracja pracowników, to wartość świadczenia uzyskanego w ten sposób od pracodawcy nie generuje po stronie pracownika przychodu podatkowego. Tak rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-2-2.4511.117.2017.1.KK.
Zakład pracy postanowił zorganizować dla wszystkich pracowników wycieczkę turystyczno-krajoznawczą i jej koszt dofinansować ze środków ZFŚS. Celem wycieczki ma być integracja pracowników - pracodawca założył, że wspólny wyjazd może przyczynić się do poprawy współpracy między nimi i zwiększenia motywacji do pracy. Na podstawie zgłoszeń pracowników znana będzie liczba osób biorących udział w wyciecze. W oparciu o kalkulację przeprowadzoną przez biuro podróży znany będzie też jednostkowy koszt wycieczki. Dodatkowo dla chętnych będą zakupione wejściówki umożliwiające np. zwiedzanie muzeów. W zaprezentowanej sytuacji pracodawca miał wątpliwości, czy sfinansowany przez niego z ZFŚS koszt wycieczki powiększony o koszty udziału w dodatkowych atrakcjach będzie po stronie pracowników generował opodatkowany przychód w podatku dochodowym. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił do organu podatkowego.
Z powodu niejednolitości orzecznictwa w kwestii definicji pojęcia "nieodpłatnego świadczenia" zasadniczego znaczenia w opinii organu podatkowego wydającego interpretację nabrał wyrok TK z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. Trybunał wskazał w nim, jakie kryteria statuują nieodpłatne świadczenie generujące u pracownika przychód ze stosunku pracy. Posiłkując się tym rozstrzygnięciem organ podatkowy stwierdził, że w przypadku zorganizowania wycieczki o charakterze integracyjnym dla pracowników na zasadzie powszechnej dostępności i na równych zasadach, nie można mówić o przychodzie uzyskanym z tytułu nieodpłatnego świadczenia w postaci zaoszczędzenia wydatku, mimo że udział w niej będzie dobrowolny. W opinii organu nie można bowiem zakładać, że gdyby nie wycieczka organizowana i dofinansowana przez pracodawcę, pracownik wydałby pieniądze na uczestnictwo w takim przedsięwzięciu. Zdaniem organu przychód z tytułu udziału w dofinansowanej wycieczce nie powstanie u pracownika także z tego powodu, że brak jest podstaw, by świadczenie adresowane do wszystkich pracowników przypisać indywidualnym uczestnikom, jako ich wymierną korzyść, a bez skonkretyzowanego i indywidualnie przypisanego świadczenia nie można określić wysokości przychodu.
www.ZFSS.pl - Świadczenia z Funduszu:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|